Merkez Mah. Akmaz Küme Evleri, 61420 Çarşıbaşı/Trabzon
trende

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
Somon Balığının Faydaları ?

Beynimizin yüzde 60’ı yağdan oluşuyor ve bilim adamları bu yağın en az yüzde 30’unun mucizevi Omega-3 yağ asitlerinden olduğu görüşünü savunuyor. Vücudumuzda ki hücreleri geliştirmekle görevli Omega-3 yağ asitlerini yalnızca yediklerimiz aracılığıyla alabiliyoruz. Yani bunu üretmekte zorlanıyor, bu nedenle vücudumuzun gıdalarla yeterli miktarda Omega-3 almasını sağlamak önem taşıyor.

Omega-3 yağ asitleri Somon ve Uskumru gibi soğuk sularda yetişen yağlı balıklarda yüksek oranda bulunuyor.İnsan gelişimine baktığımızda ; gebelik sırasında bebek, Omega-3 yağ asitlerini annesinden, yeni doğmuş bebekler ise anne sütünden sağlıyor.

Neden somon yemeliyiz çünkü büyümekte olan çocukların da sürekli Omega-3 tedarikine ihtiyaçları oluyor. Özellikle zeka gelişimi ve konsantrasyonları korumalarına Omega-3 yardımcı olmaktadır.

Yetişkinler için de durum bebeklerde ki ile aynıdır. Hafta da bir defa balık tüketen yetişkinlerin hafıza gücünü koruma olasılığının yükseldiği bilinen bir gerçektir. Düzenli olarak balık yiyen kişilerde kalp krizi ve felç vakaları daha seyrek görülmektedir.

Neden Somon Yemeliyiz?

Hafta birden daha fazla, özellikle yağlı balıklardan Somon Balığı gibi balıkları yiyen çocuklar astıma yakalanma oranları, fazla balık tüketmeyen çocuklara göre daha az görülmektedir. Omega-3 düzenli kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendirir ve cildinizin daha parlak olmasını sağlar. Omega-3 vücudumuzda oluşan yaşlılık etkilerini geciktirdiği kanıtlanmış bir geçektir.

Neden somon yemeliyiz çünkü şeker hastaları, kalp sağlığı ve felç riskinden daha çok etkilendikleri için balık tüketmeleri yararlıdır.Şeker hastaları, içinde balık da bulunan az yağlı gıdalardan yiyerek hastalığı kontrol altına alabilirler.

Amerika’da yapılan araştırmalarda Omega-3, psikiyatrik rejimlerde kullanılmış ve strese karşı dirençli hale gelen bünyenin ileride oluşabilecek depresyon, intihar eğilimi ve manik depresif dahil bir çok psikolojik rahatsızlığı önlediği belirlenmiş.

Somon balığı :B-6 vitamini bakımından zengin. Vücudun protein ve yağı öğütmesini sağlayan B-6 vitaminleri, ayrıca bağışıklık ve sinir sistemlerinin düzenli çalışmalarına yardım etmektedir.

Somon balığı beyinde depresyonla savaşan kimyasal madde olarak bilinen, mutluluk hormonu serotonin oluşmasına yardım etmektedir.

Somon balığını derisiyle pişirmeye özen göstermemiz önemli. Omega-3 yağ asitleri Somon derisinde oldukça zengin miktarda bulunmakta. Pişerken bu faydalı yağlar somonun içine işlemekte.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: